Hoşgeldiniz, bugün 24 Temmuz 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilgisayarlar dillerin bariz insani unsurlarını asla öğrenemeyebilir

Bilgisayarlar dillerin bariz insani unsurlarını asla öğrenemeyebilir 08 Şubat 2017 Çarşamba 17:28

Gerçek zekânın kendisi bir gizem olduğundan yapay zekânın gelişmesi zordur..

 Çeviri: Mustafa Çölkesen

Gerçek zekânın kendisi bir gizem olduğundan yapay zekânın gelişmesi zordur. Bu gizem kendisini dillerde, veya yazar Samuel Johnson’un belirttiği gibi “düşüncelerin elbisesi”nde ortaya koyar, ve böylelikle diller, yapay zekanın gelişmesinin önünde büyük bir güçlük olarak kalmaktadır.

Massachusetts Institute of Technology’de bilişsel bilim ve ölçümleme Profesörü Josh Tenenbaum,  Technology Review dergisinin Ağustos sayısında şunları söylüyor: “Temelinde dil olmayan insan benzeri bir Yapay Zeka sistemine sahip olmanız mümkün değil.”

Google, Eylül ayında, Nöral Bilgisayarlı Çeviri (GNMT) sisteminin “bazı durumlarda”  insanlar tarafından yapılan çevirilerden “neredeyse ayırt edilemeyen” çevirileri artık gerçekleştirebildiğini duyurdu.  Ancak şu açıklamayı da ekledi:

“Bilgisayarlar tarafından gerçekleştirilen çeviriler henüz çözüme kavuşmuş değil.  GNMT,  sözcükleri atlamak, özel isimleri ve nadir terimleri yanlış çevirmek, ve bir paragraf ya da sayfanın içeriğini dikkate almak yerine bağımsız cümleleri çevirmek gibi bir çevirmenin asla yapmayabileceği kritik hataları yapabilir”.

Başka bir deyişle, bilgisayarlar kelimelerin nasıl işlediğini tam olarak anlamıyor.

Küçük bebeklerde dil, dünyayı görsel ve fiziksel olarak algılama, motor sistemleri temelinde hareket etme ve diğer insanların amaçlarını anlama gibi temel becerilere dayanmaktadır.  Akıl, saf veri girişini derlemesinin ötesinde, bağlantı yaratmak ve iptal etmek üzere yeni bilgileri filtreleme, özümseme ve hafızaya katmanın yanısıra, duygusal ve sosyal filtreler vasıtasıyla bilgileri işlemektedir.

Bilişsel bir perspektiften, bilgisayarların, insan düşüncesini yeniden oluşturabilmek için, zihinsel model oluşturma ve psikoloji bileşenleri ile birlikte insanların öğrenim sürecini taklit etmeleri gerekmektedir. Teknoloji uzmanları, nöral ağları ya da beyin fonksiyonunu kopyalayan birbirine bağlı hassas bileşen katmanlarını kullanarak makinelerde insani düşünce süreçlerini çoğaltmaya çalışırlar. Bu sistemler artık kolayca nesneleri, hayvanları veya yüzleri tanıyabiliyorlar. Standford Yapay Zeka Laboratuarı’nın Müdürü Fei-Fei Li’ye göre kelimelerin tanınması çok daha zordur.

Li, bilgisayarlara “yoldaki çatlak” veya “kaykay üstündeki köpek” gibi tanımları öğreten etiketlenmiş görsel veritabanları üzerine çalışıyor. Li, insan ve bilgisayar zekası arasındaki boşluğun, lisan söz konusu olduğunda, halen gelişmekte olan nöral ağlarla birleştirilebileceğinden şüphe duyuyor. Li, küçük çocukların bile, makinelerden farklı olarak kaykay üzerindeki bir köpeği hayal etmesi veya bundan bahsetmesi için görsel ipuçlarına gereksinim duymadığına dikkat çekiyor.

Li, bilgisayarların dilin insanlar tarafından bu biçimde kavranışına yaklaşabilmesi için, Yapay Zeka araştırmacılarının, ham bilgilerin yanı sıra, bir şekilde duygusal ve sosyal kavrayış, soyutlama ve yaratıcılığı entegre ederek, zeka üzerine kapsamlı bir inceleme yapmaları gerekeceğini söylüyor. Ve bu biraz zaman alacak.  

Standford Üniversitesi, Yapay Zeka üzerine 100 yıllık çalışmaları vesilesiyle düzenlenen bir panelde bilgisayarlı zekanın geleceğini değerlendirilerek, doğal dil işleme, bilgi temsili ve uslamlamada etkileyici güncel gelişmeler yaşanırken, diğer yandan “film ve romanlara hakim olan ve popüler hayal gücünü biçimlendiren yapay zekanın tasvirleri sadece kurgusal… Ufukta insanüstü robot ırkı gözükmüyor, ya da muhtemelen hiç mümkün de olmayacak.” denildi.

Şimdilik, temelinde dilin bulunduğu gerçek zeka, fantastik hayal gücüne sahip ve tarzı takdir eden yaratıcı insanların alanı olarak kalacak gibi gözüküyor. 

 

İngilizce kaynak: http://qz.com/826989/ai-may-never-master-the-distinctly-human-elements-of-language/

 

 

Okunma Sayısı: 192
© 2010 Çeviri NET
Tel: 0212 292 92 78 - Faks: 0212 245 56 46 - E-Posta: bilgi@ceviri.net
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya