Hoşgeldiniz, bugün 24 Temmuz 2017 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Globalleşme ekonomik durgunluk dönemlerinde dahi Çeviri ve Tercümanlık Firmalarının büyümesini teşvik ediyor

Globalleşme ekonomik durgunluk dönemlerinde dahi Çeviri ve Tercümanlık Firmalarının büyümesini teşvik ediyor 05 Ocak 2011 Çarşamba 13:42

Peki bazı çeviri ve tercümanlık hizmetleri şirketleri büyüme bakımından başarılı olamazken diğerleri nasıl çok hızlı şekilde gelirlerini artırıyor?

Common Sense Advisory firmasının yeni araştırması, hızlı büyüyen dil hizmetleri tedarikçilerinin özelliklerine yönelik ayrıntıları ortaya koyuyor

Boston, MA – 23 Aralık 2010 – Dil hizmetleri endüstrisi ekonomik kriz boyunca iki haneli büyüme gerçekleştirdi. Peki bazı çeviri ve tercümanlık hizmetleri şirketleri büyüme bakımından başarılı olamazken diğerleri nasıl çok hızlı şekilde gelirlerini artırıyor?  Bir piyasa araştırma şirketi olan Common Sense Advisory’nun “Dil Hizmetleri Tedarikçileri Büyüme Faktörleri” başlıklı yeni araştırması  bu sorulara yanıt arıyor.

Üç mali yıl boyunca 839 dil hizmeti kuruluşuna yönelik gelir verilerine dayanan bu rapor, büyüme oranlarının, yer, teknolojiye yaklaşım, satınalma stratejileri ve hizmet genişletme kararlarını içeren çeşitli faktörlerden etkilendiğini göstermektedir.

Raporun  analisti Nataly Kelly yaptığı açıklamada “şirketin yeri ile yüksek büyüme oranlarını gerçekleştirebilme olanağı arasında net bir korelasyon tespit ettik. Kuzey Avrupa, Doğu Avrupa ve Asya’daki şirketler, muhtemelen Amerikan ekonomisinin zayıflaması nedeniyle, Kuzey Amerika’yı içerecek şekilde diğer bölgelerdeki tedarikçileri geçtiler” dedi.

Önemli araştırma bulguları şunları içermektedir:

Teknolojiye önem veren çeviri firmaları en üst sıralarda yer almaktadır. Teknoloji taraftarı olan şirketler teknoloji hakkında ılımlı yaklaşımı olan firmalar (%63,94) ve teknolojiye karşı olan firmalardan (%18.73) yaklaşık üç kat daha hızlı büyümektedir.

Orta büyüklükteki dil hizmetleri tedarikçileri rakiplerinden daha hızlı büyümekteler. 21 ila 50 arasında tam zamanlı  çalışanı olan tedarikçiler, 2008 ila 2010 arasındaki üç yıllık dönem boyunca % 157.33’lük şaşırtıcı bir büyüme oranı gerçekleştirdiler.    

Toplamda, Kuzey Avrupa firmaları en hızlı büyümeyi gerçekleştiriyorlar. Bu firmaların -% 153.51 kadar büyük olan- ortalama büyüme oranı, sonraki en hızlı büyümekte olan bölge olan Doğu Avrupa’nın oranının (%79.28) yaklaşık iki katı. % 39.75’lik büyüme oranıyla güçlü bir performans ortaya koyan Asya’yı Kuzey Amerika (%27.23) izlemektedir.

Doğu Avrupa’daki bazı ülkelerde dikkate değer büyüme oranlarını gerçekleştirdiler. Ukrayna % 471.43’lük büyüme oranıyla en hızlı büyüyen ülkelerin başında yer aldı. Üye Doğu Avrupa ülkesi Macaristan ise ikinci en yüksek büyüme oranına sahip (%141.67)  ülke oldu.

Kelley sonuçları yorumlarken “Buradaki iyi haber şudur: bir çeviri firmasının teknolojiye karşı tutumunun -bulunduğu yerden bağımsız olarak- onun kaderini belirlemekte olduğu görülmektedir. Teknoloji, başka türlü asla çevirisi yapılmayacak olan daha fazla içeriğin onlar tarafından dönüştürebilmesini sağlamak suretiyle maliyetleri düşürüp, verimliliği arttırdığından bu  son kullanıcılar için de anlamlıdır.” dedi.


http://www.sbwire.com/press-releases/sbwire-70850.htm
 

Okunma Sayısı: 2505
© 2010 Çeviri NET
Tel: 0212 292 92 78 - Faks: 0212 245 56 46 - E-Posta: bilgi@ceviri.net
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim | Görsel Tasarım: Capitol Medya